Dela nyhet
IFK Sunne - IK Arvika 1 - 3 (0 - 0)
11 jun, 14:27

Toppmatchen i div 4 slutade med bortaseger för IK Arvika, rättvist eller inte kan kanske diskuteras men de gjorde 3 mål och vi ett. Det var en skaplig div 4 match där båda lagen försökte spela fotboll och utnyttja öppningar som motståndarna bjöd på. Arvika började bäst men efter hand i första halvlek kom IFK in i matchen mer och mer. Inga klara målmöjligheter skapades i första halvlek så 0 - 0 var helt rättvist.
I andra öppnade Arvika målskyttet efter ca 15 minuter där hemmalaget efter en röra i IFK:s straffområde och bollen hamnade till sist framför fötterna på en Arvikaspelare som kunde tåa in den. Protester från IFK då de ansåg att en liggande Arvikaspelare hade tagit bollen med båda händerna innan den gick till målskytten. Domarna konfererade en lite stund men ingen av dem hade tydligen aldrig uppfattat detta. Efter 0 - 1 målet tog IFK över spelet mer och mer , skapade också en hel del halvbra lägen men fick inte in bollen. Mitt i IFK pressen ställde Arvika om i en kontring och gjorde 2 - 0 på ett friläge. IFK var vid tillfället lite "tunna" bakåt då den mesta kraften gick åt för att kvittera.
På en hörna i 90:e matchminuten nickar så Erik B äntligen in ett mål för Sunne. Glädjen skulle dock bli kortvarig då IFK satsade allt framåt för att nå en kvittering på övertid. Återigen en omställning med en möjlig hakning i IFK:s straffområde med straff som följd och 1 - 3. Domaren blåste sedan av matchen direkt vid avspark.
Nu gäller det ta nya tag till helgen då serieledarna Woodys väntar borta. Förhoppningsvis är studenterna tillbaka samt att avstängningen på Linus då är avklarad.
IFK ställde opp med:
MV: Manne O
Backar: Erik B, Mattias E, Patrik S, Adam N (ut 77:e)
MF: Olof P, Felix B, Oskar P (ut 70:e)
FW: Hannes K, Joel A, Anton J
Avb: Gustav A, Tobias S (in 70:e), Hugo L (in 77:e), Mattias l, William O/L